A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Portugalsko - Cestopisy

Madeira

Poznávání ostrova věčného jara,nejkrásnějšího ostrova, který jsme poznali

Ve dnech 13.9.2009 – 20.9.2009 jsme navštívili ostrov věčného jara Madeiru.
13.9.2009 v neděli jsme odlétali v 17.40 hod z letiště Praha Ruzyně. Let byl o něco kratší kvůli příznivým klimatickým podmínkám. Na Madeiře jsme přistáli kolem 21.hodiny madeirského času. Po rozvozu klientů po všech možných hotelech se dostáváme do našeho hotelu rezidencial Monumental ve Funchalu. Kolem půlnoci se dostáváme do postele.
14.9.2009-pondělí; vstáváme kolem osmé hodiny a zjišťujeme, že na Madeiře se teprve roze-dnívá. Po snídani ihned odcházíme do města a zařizujeme si týdenní permanentku na místní autobusy ve FunchaluProtože schůzka s delegátkou byla naplánována až na čtrnáctou hodinu, tak poznáváme a dokumentujeme nábřeží přístavu a blízký střed města, kde si najdeme informace a kupujeme si jízdní řád autobusů všech společností na Madeiře a mapu ostrova a Funchalu. Po prohlídce několika parků a zahrad odjíždíme do našeho hotelu, který je vzdálen od středu města cca 2 kilometry. Při seznamovací schůzce objednáváme výlet na západní stranu ostrova na středu a dovídáme se základní informace o Madeiře.Po schůzce okamžitě odjíždíme autobusem č.35 na konečnou, kde je začátek promenády, která je zatím ukončena na koupališti Lido nedaleko našeho hotelu.Vydáváme se přes pláž Formosa na vyhlídku, odkud dokumentujeme začátek promenády a pokračujeme kolem hotelů Pestana Atlantic Bay a Pestana Grand kolem komplexů Balnear da Ponta Gorda po pobřeží a zahradou Jardim Pa-norámico po Estrada Monumental až k našemu hotelu, kam přicházíme kolem 20.hodiny značně unaveni a po večeři jdeme spát kolem 22.hodiny.
15.9.2009-úterý; vstáváme kolem sedmé hodiny, s tím, že ihned po snídani odjedeme do středu města a autobusem č.129 odjedeme do Camachy, odkud půjdeme levádu. Rozhodnutí za nás udělá to, že nasedáme do autobusu č.48, který po divoké jízdě přes celý Funchal nás dovezl na konečnou na Monte k výchozímu bodu babosazů. Tady chvíli pátráme a hledáme vstup do tropické zahrady, což se nám podaří kolem desáté hodiny a tady strávíme prohlídkou skoro čtyři hodiny. Po prohlídce jedeme do výchozího bodu všech autobusů a určujeme si místa, která ještě chceme navštívit. Tak pokračujeme chvíli pěšky, chvíli autobusem a prohlížíme si parky ve městě. Po prohlídce parku Boa Vista scházíme úzkými uličkami k pobřeží a narážíme na uličky starého města-Velha Funchal. Domy ve městě jsou dosti typické, ale bohužel se zdá, že skoro každý čtvrtý až pátý je opuštěný a v počátcích vybydlenosti. Co vedlo k tomuto jevu jsme se nedozvěděli. Projitím uličkami starého města se dostáváme až lanovce na Monte a znovu do středu města. Vracíme se pomalu a prohlížíme si ještě některé parky při cestě, když pozdě odpoledne odjíždíme autobusem do našeho hotelu. Po kávě a slabší večeři se vydáváme na obhlídku pobřeží přímo pod naším hotelem, parku Lido público a nakonec koupaliště Lido. Domů do hotelu se vracíme za tmy kolem 22.hodiny a utahaní uléháme ke spánku.
16.9.2009-středa; odjezd na výlet na severní stranu ostrova byl stanoven na 8.30 hodin od hotelu Monumental Lido. Zanedlouho po odjezdu stavíme na vyhlídce nad městem Camara de Lobos. Po dokumentaci pokračujeme do vesnice Ribeira Brava, kde strávíme asi hodinu a projdeme si vyhlídky a přírodní zajímavosti. Po desáté hodině odjíždíme na sever ostrova několika nově vybudovanými tunely. Na severu ostrova přijíždíme do vesnice Sao Vicente, kde máme asi půl hodiny na dokumentaci místních domů a centra vesnice. Potom odjíždíme nově vybudovanými silnicemi a tunely do vesnice Seixal. Před vesnicí se zastavujeme na menším trhu, kde je možné zakoupit upomínkové předměty a podívat se kde ústila stará nyní už zavřená a z poloviny i zřícená silnice, která byla uzavřena před 7 lety. Do vesnice Seixal přijíždíme krátce po 12.hodině a místní restauraci je pro nás připraven oběd. Hlavní chod oběda je ryba espada připravovaná s banány. Tímto jídlem jsme si splnili předsevzetí ochutnat tuto zvláštní hlubinou rybu,která se loví pouze na Madeiře a Tchajvanu. Celý oběd byl proveden jako ty-pický madeirský, s předkrmem, polévkou hlavním chodem, dezertem a kávou. Cena celého oběda byla cca 22.-Euro. Po obědě kolem 13.hodiny se vydáváme do posledního města na severu ostrova a tím je Porto Moniz. Porto Moniz bylo kvůli svým přírodním podmínkám a vybudovanému přírodnímu koupališti něco jako výstavní město severu ostrova. Po dokumentaci a procházce po krátké promenádě se vydáváme přímo vzhůru po mnoha serpentinách stoupáme do výšky 1022 metrů a přes vesnici Fonte da Pedra a přes vesnici Remal v nadmořské výšce 1322 metrů přijíždíme na náhorní planinu Paúl da Serra, která je ve výšce 1500 metrů nad mořem. Bohužel na této planině má málokdo štěstí ji uvidět bez mraků, a tak i my jsme zastihli tuto planinu v mracích. Potom následoval sjezd přes Encumeádu. A právě silnice mezi Encumeádou a vesnicí Serra de Agua je stará silnice, dříve používaná pro přejezd z jihu na sever, dnes už jen pro krásné výhledy, ale pro svoji náročnost pouze pro odvážné. Potom projíždíme pobřežní silnicí nově vybudovanou, která je z větší části vytesaná ve skále, takže z okolní krajiny toho není mnoho vidět. Klesáme až vyhlídce Cabo Girao, která je jako jedna z nejvyšších útesů na světě ve výšce 580 metrů nad mořem. Z Cabo Girao je přes Camara de Lobos jen kousek do Funchalu. Do hotelu přijíždíme odpoledne asi v 17.hodin a dost znaveni. Tentokrát si dáváme čas na odpočinek a trochu alkoholu a trávíme zbytek dne na balkoně našeho hotelu.
17.9.2009-čtvrtek; brzy ráno hned po 8-mé hodině se vydáváme do středu města, kde v nej-bližším odjezdu v 9.00 hod odjíždíme autobusem 129 do Camachy odkud chceme jít levadu da faialdo Funchalu. Po příjezdu do Camachy jsme navštívili místní manufakturu na upomínkové předměty a s větším zaměřením na pletené ozdoby i sedačky z proutí. Tato leváda je přesně popsána v turistickém průvodci Madeira z roku 2007. Postupovali jsme přesně podle popisu průvodce, jen konec levády jsme si upravili tak, že jsme skončili na vrchu Choupana, kde jsme zjistili, kde se nachází známá botanická zashrada přesvědčili jsme se, že bude mít otevřeno i v neděli a odjeli jsme dolů do Funchalu, odkud jsme jeli průzkumnou vý-pravu na východ města. Tak jsme se dostali až do průmyslové zóny na východ města, kde se nacházel i největší obchodní dům Modelo. Po prohlídce a menším nákupu stoupáme na vy-hlídku na kopci a děláme dokumentaci. Fotografujeme nepříliš vzdálené ostrovy Ilhas Desertas a dole položenou vesnici Garajau. Potom odjíždíme opět do středu města, kde navštěvujem tržnici. Po prohlídce se vydáváme doplnit naše zásoby do obchodu Pingo doce, kam se většinou chodí stravovat čeští turisté a je nedaleko našeho hotelu. Při cestě uděláme rekognoskaci madeirských vín, která máme v úmyslu v závěru pobytu nakoupit.Den uzavíráme večeří z vlastních zásob.
19.9.2009-pátek; z průvodce jsme vystudovali, že autobus č.56 do Santany a staví v do Ribeiro Frio, kde je nástup na levádu Ribeiro Frio-Portela odjíždí přesně v deset hodin
20.9.2009-sobota;pro dnešní den máme naplánován sestup z vyhlídkyEira do Serrado 1094 metrů nad mořem do vesnice Curral das Freiras 633 metrů nad mořem.

další cestopisy
Komentáře
1
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Neregistrovaný uživatel
23.12.2016 09:37:35 193.84.159.***
Madeira 2016  

Zdravím,

pokud plánujete jet na Madeiru nebo si jenom chcete přečíst, jak nám tam letos v červnu bylo, stačí rozjet
http://horama.cz/.


Na webu najdete popisy tras, které jsme navštívili a jejich trasy, spolu s doporučeními, co bychom udělali příště možná jinak.


http://horama.cz/horama-pesky/madeira/


Přeju příjemné čtení a doufám, že někoho nalákám.

Zpět na všechny diskuze