A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Portugalsko - Cestopisy

Portugalsko 2008

Jak jsme s miminem cestovali po Portugalsku :o)

Celé léto jsme strávili na chatě za domem, pořád nebyla možnost někam vyjet, až najednou někdy na konci srpna nám přišla do mailu akce jedné letecké společnosti, ve které nabízeli k jedné letence letenku zdarma.. no a bylo to:)) Lisabon máme jistý..sice na začátku října, ale po důkladném „prozkoumání terénu“ na internetu jsme si říkali, že se tam aspoň ohřejeme, když to nebude na koupání..ale nakonec přece jenom bylo! :o))
v pondělí 29.9 jsme nasedli na ostravském nádraží do vlaku směr Praha a kolem jedné hodiny v noci už jsme startovali do Lisabonu..všechno bylo v klidu, brzy ráno na lisabonském letišti nebyla ani noha, před ním taxíky a tak jsme se jeli vychrnět do hotelu, který jsem už předem zabookovala na dva dny..co bude dál? to zatím nevíme. Junior to všechno zatím prožívá v klidu, jdeme se teda vyspat s plánem ráno si prohlídnout Lisabon a sehnat někde auto. Narveme teda bágly do taxíku a za pět minut vystupujeme před hotelem..taxikář si nechá zaplatit 18 euro..ty jo, celkem síla, ale co, zasloužil si to, měli jsme sebou asi šest batohů a roční děcko.. je půl páté, upadáme do kómatu..mladej nás po asi třech hodinách spánku spolehlivě budí..co teď? jdeme do Lisabonu..po těch posledních dvou brutálně chladných týdnech v česku nám lisabonských 19 stupňů vyloženě dělá dobře..vylezeme ven v krátkých rukávech.domácí se na nás trošku divně koukají, jsou navlečení..holt jsou zvyklí na jiná vedra:o))
celý den se flákáme po Lisabonu, je to super, Alfama, Belém, Baixa, náměstí Rossio..prostě klasika..je šílené vedro, teče z nás a radujeme se, že je přece jenom hezké počasí :o) auto jsme nesehnali, všude chtějí za auto v nejnižším tarifu tak kolem 30 euro na den..v hotelích až kolem 50..to se zbláznili za auto typu Daewoo Matiz nebo nějakou jinou třídvěřovou klebetu to nechceme dát..jdeme teda do turistického infocentra nahrabat letáčky a na hotelu to pak pročítáme..Druhý den se máme odhlásit do dvanácté hodiny, auto furt nejni, představa, že se taháme s našimi ruksaky, kufrem a kočárem po Lisabonu je fakt maso..naštěstí v letáčcích je telefon na půjčovnu Eurorentlei. voláme tam.. příjemný týpek nám nabídne slušnou cenu 21 euro na den a taky přistavení auta před hotelem..Tak co, berem, říkáme si a už se v duchu hrozíme co to bude za šrot.. Před hotelem stojí zbrusu nový Fiat Grande Punto, pětidvéřový, takže jsme za cenu třídveřového dostali lepší třídu..je to super, jsme nadšení, balíme věci, upevňujeme sedačku a vyrážíme..
Z auta jsme úplně odvaření, je fakt super, za ty prachy jsme takové rozhodně nečekali..jsme domluveni, že za deset dní nás bude týpek čekat před letištěm, v jedenáct večer, tj. dvě hodiny před odletem..no servis jak víno:o) Kam teď? vytahujeme mapu, zapínáme GPS a rozhodneme se pocestovat kolem Lisabonu..takže Sintra..jedeme tam, teda snažíme se dostat se aspoň ven z Lisabonu, doprava je tam fakt divoká..ale jenom tam..za celou tu dobu, co jsme křižovali Portugalsko jsme se nesetkali s agresivními řidiči, jezdilo se nám skvěle, mnohem lépe než u nás a to jsme byli připraveni na nejhorší jak varujou všichni průvodci..
Sintra nás vítá..ochlazení asi o pět stupňů, takže zase navlíkáme svetry, já malého balím do hader ať nám nenastydne, přece jenom je to v horách že..lezeme do kopce, nechceme si nechat ujít maurský hrad…u vchodu platíme 5 euro vlezné a jdeme se kochat..a že je čím…je to krásné sídlo, v kopcích, procházíme se lesem, vylezeme na hradby odkud je nádherný výhled na krajinu, strávíme tam moc příjemné chvíle.
Znovu vytahujeme mapu a řešíme kam dál, hlavně kde budeme spát, to pořád ještě nevíme hmm… kdysi jsem v televizi viděla supr cestopis právě o Portugalsku a tam ukazovali, že ve Fátimě mají obchody s voskovými orgány a končetinami, které si lidé kupují a pak je na tom poutím místě pálí..jsme na to zvědaví, chceme to vidět, jedeme tam.. je to cca 150 kilometrů od Sintry, ale jsme tam za chvíli, do Fátimy totiž vede dálnice, super prázdná, bez problémů dojedeme do cíle..už je večer, kde složíme hlavu? hned za cedulí Fátima je penzion, zeptáme se paní, má volno, jdeme si lehnout.. celý pokoj voní kadidlem, paní, které nás obsluhují vypadají jako řádové sestry, no, jsme přece na poutním místě:o) rozkládáme postýlku, hážeme tam děcko a jdeme chrnět.
Ráno si jdeme prohlídnout Fátimu, je celkem zima, 14 stupňů, paní naznačuje, že se máme pořádně oblíknout. je to zvláštní místo..ještě před devadesáti lety tu byly všude pastviny, pak tři děti měly vidění a na základě toho tu vybudovali krásný kostel, vyrostly tu obchůdky se suvenýry, plno penzionů a hotelů.. poutníci se tu sjíždí z celého světa, nejvíc 13. května a 13. října, to je tu opravdu narváno.. no nic, nezdržíme se tu dlouho, potřebujeme se ohřát, tak míříme směr jih.. cestou se zastavíme na prohlídku Batalhy, krásný kostel, moc se nám líbí:o) a co teď? zase pomůže průvodce, líbí se mi Evora, krásné město v provincii Alentejo, takže fičíme.. po pár desítkách kilometrů se krajina mění, to je na Portugalsku krásné, je tak rozmanité, z kopcovitého terénu kolem Fátimy sjíždíme do roviny, pusté, málo osídlené, ale strašně se nám líbí ta atmosféra toho místa.cestou se zastavíme v nějaké zapadlé vesničce na oběd, je to tam skvělé, jíme v místní jídelně, domácí nás mají za totální exoty.. dva cizinci s malým děckem, nechápou :o)) ale jsou na nás hrozně moc hodní, obskakují nás, hrajou si s prckem, bezva oběd:o))))
do Evory přijedeme k večeru, je to krásné město, plné historických památek, úzkých uliček s kočičími hlavami, má prostě všechno..kostely, kostnici, krásné náměstí s kašnou, dokonce i malý římský chrám, krásně zachovalý..jen je tu moc turistů, ale dá se to přežít. Najít tu slušné ubytování je celkem oříšek..hotelů není málo, ale všechny cenově dostupné jsou plné a platit 80 euro a víc se nám opravdu nechce. Na poslední chvíli, když už jsem celkem nervozní, protože nechci spát s prckem ve spacáku před autem někde na odpočivadle, jsme našli malý domeček s milou starou paní, která si nás vzala k sobě:o) takhle ještě budeme nocovat víckrát a je to vždy super, rádi poznáváme jak lidé žijí, tahle paní má všude krajkové dečky a porcelánové dalmatiny a na stolečku fotku svého manžela ve vojenské uniformě..prostě jak z filmu:)
už na začátku naší dovolené jsme si říkali, že bychom se měli co nejdříve dostat k moři, dokud je hezky, ale Portugalsko je tak krásné a bohaté na zajímavá místa, že jsme tam dojeli až tak pátý den:) mezitím jsme se k němu pomaloučku přibližovali..přes města Beja, Mertola, megality u Evory, projeli jsme celé Alentejo s krásnou krajinou, megality, korkovými háji, prostě nádhera.. rozhodli jsme se už kvůli prckovi pobýt pár dní na jednom místě, nejlíp u moře:) první zastávka: Monte Gordo.. pláže pěkné, ale jednotvárné, rovné, nikde bizarní skalní útvary, které známe z průvodce..přespíme a jedeme dál..další zastávka Quarteira. původně rybářská vesnička, dnes hotely, kavárny, pěkné místo, nijak zvlášť přeplněné turisty, takže zůstáváme čtyři noci..odtud podnikáme výlety za úžasnými místy, plážemi Castello, Praia da Rocha, Coelha, St. Rafael..teď si to užíváme skvěle, pláže jsou kouzelné, ukryté mezi skalami, občas dost bizarních tvarů, vybíráme si místa, kde nejsou turisté a strašně moc se nám tam líbí..hlavně malému, je spokojený jak želva:o)

další cestopisy
Komentáře
4
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Marilyn 25.04.2009 12:09:39
 

Hezké počteníčko,určitě to byl skvělý zážitek a s tak malým zlatíčkem,oceňuji odvahu. :-)

  • Anonym (14)
  • Anonym (14)
Jeff 21.03.2009 01:00:33
 

Dobrý cestopis a určitě nádherné zážitky.Kamarádi a mnoho dalších byli ve Faro na největším motosrazu a super zážitky, litoval jsem ze mi to nevyšlo, snad příště.http://www.youtube.com/watch?v=P9WUeOFLz_g :-P 8-O :-P 8-O :-P 8-O :-P 8-O

  • Anonym (3)
  • Anonym (10)
andreamor 17.01.2009 09:33:41
 

Nádhera, závidím tuhle cestu a zároveň obdivuji. S takhle malým dítětem by si málokdo troufnul. :-) Každopádně mě to inspirovalo a už koukám na letenky... :-)

  • Anonym (7)
  • Anonym (9)
el jirka 06.11.2008 10:37:58
 

Hezký :-D ;-) !!!

  • Anonym (5)
  • Anonym (10)
Zpět na všechny diskuze