A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Portugalsko - Diskuze

Původní dotaz

Madeira 2017

18.01.2017 09:10:05 | Lucie F.
Lucie F.
Zdravím všechny příznivce Madeiry. Navštívili jsme ji poprvé na přelomu října a listopadu loňského roku a strávili tam nádherných 12 dní. Vzhledem k tomu, že jsem při přípravě cesty intenzivně čerpala ze zkušeností cestovatelů v diskusích Madeira 2014, 2015, 2016, ráda bych se podělila o nějaké drobnosti, které jsem v nich nenašla a byly by se mi bývaly hodily. Můj příspěvek by se mohl hodit zejména ubytovaným v hotelu Orca Praia a těm, kteří se spoléhají na místní dopravu.
1) přechod z Pico de Arieiro přes Pico Ruivo do Curral das Freiras - lze s dětmi ve věku 9, 12, 13 zvládnout, pokud jsou aspoň trochu trénované; na Pico de Arieiro taxíkem od hotelu za 40 euro (v říjnu), zpět busem přes Funchal. Vyjeli jsme v 6.30 od hotelu a stíhali zpáteční autobus po 16. hodině.
2) začátek levády dos Piornais - po hlavní silnici směrem na Funchal 500 metrů, tam jsou schody doleva nahoru, dále už vás navedou cedule. Recepční nás strašně varovala, ať jdeme směrem na Funchal, že doleva je to strašně nebezpečné - není, exponovaná místa jsou zajištěná. Při zpáteční cestě se dá sejít do Camary, nakoupit a po pobřežní promenádě k hotelu (cesta od supermarketu Pingo Doce trvá 19 minut svižnější chůze).
3) Při návratu z výletu na Sao Laurenco jsme na přání dětí vystoupili z busu u pláže Prainha, která bývá označována jako jediná, a tím pádem i nejhezčí přírodní pláž na Madeiře. Byla tak odporná, že jsme tam nevydrželi ani 2 hodiny do příštího autobusu a pochodovali pěšky do Canicalu. Uznávám, že v sezoně třeba může být uklizenější a upravenější, ale rozhodně nevěřte fotografiím z internetu. Koupání u Orcy je proti tomu zázrak.
4) Levády Nova a Moinho - v průvodci 50 tras jsou označeny jako černé - to už neplatí, exponovaná místa zajištěna. Nejsnadnější (nejrychlejší) dostupnost je přímým autobusem z Funchalu do Ribeira Brava a odtud taxíkem za 12 euro přímo na začátek. Na taxikáře jsme si vzali číslo, že si ho zavoláme, až dojdeme, ale zrovna jel kolem autobus a zrovna do Camary...
Děkuji všem, z jejichž příspěvků jsem před cestou čerpala, a kdyby někdo potřeboval vědět něco ode mě, ráda poradím. V červenci jedeme znovu:-)
Poslední reakce
Velikost písma
+
+
+
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
jalta 18.11.2017 19:10
Re: Povinné hlášení  

Nebyla jsem přihlášená. Zkusím dít ten obrázek focení při intenzivním sluníčku. Světlo a velké stíny. :-\
Jalta

Neregistrovaný uživatel
18.11.2017 10:15 78.45.153.***
Re: Povinné hlášení  

Ahoj Jannak,
holky všechny trasy včetně Arieiro - Ruivo - Curral das Freiras, zvládly super. Věděla jsem, že to s přehledem "ujdou", jsou zvyklé lézt každoročně na Sněžku, jezdit na kole docela dost kiláků a pod.
Bolely nás z toho trochu (i víc) svaly na nohách (zajímavé, že někoho vždy víc bolí lýtka a někoho stehna :-\ ), pěkně jsme se potily na slunci, ale už za dva dny říkaly, že by to klidně daly znovu. Nádhera. Takže i ostatní treky byly bez problémů. Byly nadšené z krás Madeiry a fotek mají mraky.
Jannak myslím, že tu trasu po vrcholech se sestupem do Curralu zvládne úplně každý, kdo není s něčím nemocný - hlavně s nohama :-) .Jen budou nohy trochu bolet, tak se půjde pomaleji, žádný problém. Mimochodem z Curral jede bus ještě někdy po 22h haha.
A holky na sebe byly večer vždycky pyšné, fakt. A každý den pak dvě z nás, ještě pobývaly u oceánu tak dlouho, že my dvě zbylé,už vyplavčené a osprchované, jsme dávno seděly na terase s cigárkem u kafe. A ony se slunily a koupaly docela dlouho, že chodily i hodně pozdě na večeři, to my už dojídaly nebo i odpočívaly po večeři a já plánovala trasu na druhý den.
Ona to Jannak není zase tak dlouhá trasa - je to asi jen 12 km (?) Nebo kousek víc? Tak to průměrně zdravý člověk vždycky ujde. Jenom že je to nahoru dolů, tak bolí nohy - nás - moc netrénované 8-). Hůř se nám kvůli intenzivnímu slunci fotilo, zkusím sem dát jednu fotečku. Tak asi to vůbec nejde.
JaltaTonda 2 15.11.2017 00:03
Re: Povinné hlášení  

to Jura: byl to last moment od Čedoku, kupováno letos v létě, pár dní před odletem, byli jsme přes ten červencový svátek.
Je možné, že ten hotel teď už nenabízejí. Každopádně hotel je moc pěkný a stylový, přímo v centru, jediné mínus je parkování, ale přes večer se dá parkovat zadarmo na hodinách, a to i přímo v centru..

Teď letíme přes listopadový svátek, letenky s TAP asi za 5k a vybrali jsme hotel Orca Praia, přes booking, ten tady se tady dost chválí...

Jura A 13.11.2017 07:43
Re: Povinné hlášení  

Ahoj Tondo 2, nahlédl jsem do Tvých cestovatelských zápisků a v jedné informaci se trochu ztrácím. Vybral jsi jako nejlepší zájezd od Čedoku, ale uvedený hotel v jejich nabídce nenalézám. Nebo to bylo tak, žes vybíral od čedoku, a pak nakonec objednal přes Booking....Ale to bys asi neletěl sTravel Service...Můžeš to upřesnit, případně dát odkaz na stránky, ze kterých jsi ten Čedok vybral?
Díky

jannak 12.11.2017 23:01
Re: Povinné hlášení  

Ahojky všem, kdož jste si přečetli moje vyprávění o letošní Madeiře. (((clap)))
Nepopisovala jsem tam ovšem ty dramatické okamžiky, které jsem musela překousnout, např. když jsem se spoléhala na aplikaci v tabletu, která nás měla zavést z bodu A do bodu B. Třeba jednou jsme skončili v jednosměrné uzoučké uličce v kopci někde bůhvíkde ve Funchalu… vůbec nechápu, že manžel byl schopen z toho místa různým manévrováním vyjet. A co jsem si musela všechno vyslechnout! >:) A tak pro klid v rodině jsem musela moje původní plány trochu zredukovat, obzvláště vynechat místa, kam dostupnost byla ve spleti silniček složitá. :-( Jinak by hrozilo, že mě manžel posadí za volant a ať si teda řídím sama, když jsem tak chytrá. A to bych nepřála nejen sobě, ale ani jemu :-P :'( ;-)

Jalta, na PCT jsem v rychlosti nakoukla, podívám se ještě příště. Ta otázka mě mnohokrát také napadla. A odpověď na ní je přesná: život je otázkou priorit. Každej to máme jinak. A když se nechce, tak je to horší, než když se nemůže.

Jalta, co říkaly „holky“ na trasy, kterými jsi je prováděla? Jak zvládly tu super náročnou, ale Tvou oblíbenou Pico Arieiro – Ruivo – Cural da Freiras? Neměly toho plné kecky, když asi nic netušíc (nebo tušíc?) dostaly takovou nálož? Já jsem sice tuto trasu takto celou nešla, ale dovedu si představit jak musí být fakt dost náročná. ;-)

jalta 12.11.2017 20:18
Re: Povinné hlášení  

A čtyry autíčkové dny od Jannak jsem si už dala do své madeirské schránky, kde mám už hodně zajímavého - ode všech, kteří tu něčím pro mne novým přispěli, počínaje před lety např. Skuhrovákem a Rrrr :-)
Jinak samozřejmě nechci a neočekávám žádné ohlasy týkající se PCT, jenom sem dávám k dobru k přečtení, když je to také o treku a přijde mi to extra zajímavé.... :-$

jalta 12.11.2017 12:19
Re: Povinné hlášení  

Už jsem se tím prokousala, jasně že PCT šlo poněkud více lidí, a opravdu jeden pár na Madeiře, po které cestoval se stanem, píše, že si neužil příliš krás Madeiry, protože zkoušel tíhu batohů když sebou nesou všechno a byl to děs. Tento pár dokázal na PCT zredukovat tíhu batohu na 4 - 5 kg. Bravo! :-)

jalta 11.11.2017 22:03
Re: Povinné hlášení  

Omlouvám se - otázka se mi tam otiskla 2x a za ní ten smajlík nemá být. Kde se tam sakra vzal? :-$

jalta 11.11.2017 21:58
Re: Povinné hlášení  

Ahoj Jannak, bezvadně jsi popsala vaše cesty, skvělé. Díky za inspiraci!
Hned jsem se dívala do mapy na některá popsaná místa a také na polohu hotelu Quinta do Furao....ne kvůli případnému ubytku, ale podívat se do těch mít, které tak sugestivně popisuješ!!! Sever Madeiry a výhledy tam, jsou krásné, to vím...
Je pravda, že hodně nově popsaných tras a také právě ten sever, už jsou busy méně dostupné. Co naděláme. :-( Já busem strašně ráda jezdím, je to pro mne vždycky zážitek. Budu si bus užívat vždycky na klasických túrách, jako jsme si ho s holkama užily letos v červnu - a důkladně :-P co den, to túra - holt když je to jen na týden a chce se toho hodně vidět - pro ně to bylo poprvé. Chystám cestu zase před létem, na 14 dnů a proto auto bude na pár dnů už potřeba, kvůli trekům z knížky 60 tras, např. i Pináculo atd. a právě severnímu pobřeží...Znovu si jannak prostuduju vaše letošní trasy :-[ které krásně popisuješ, i těch 60 tras.
Ale na plánování cest po Madeiře mám ještě aspoň 5 měsíců času.....
Teď jsem v zajetí Pacifické hřebenovky (Pacific Crest Trail) zkratka PCT .Ne že bych se jí chystala jít!! ale kdo miluje treky, tak jí musí být unesen. Vede od mexických hranic až lehce za hranice Kanady. Dočetla jsem knížku Divočina od Cheryl Strayedové (ta se na ní vydala sama).
Pro zajímavost, v roce 2012 jí šli dva mladí lidé, kluk s holkou, Češi a dali jí celou! Úžasní !! Zatím jsem o nikom jiném na netu nic nenašla, přestože tam někteří další o tom snili. Ten mladý muž co jí šel, v diskuzi vsechny podporuje a radí jim se vším, na co se ho ptají. Je senzační. A jedna otázka a zvlášt jeho odpoveď je tak skvělá, že to sem "do Madeiry" musím otisknout. Vždyť jsou to také treky - a třeba ti mladí možná začínali na Madeiře :-) ......
"Zaměstnání pro cestovatele
Omlouvám se za možná hloupý dotaz, ale nedá mi to se nezeptat. Jaké zaměstnání mívají lidi, kteří si mohou dovolit na několik měsíců někam "vypadnout" a ještě na to mají dost peněz? Nepočítám-li někoho, kdo se tím přímo živí (například jako fotograf, spisovatel apod.), což se asi poštěstí málokomu... Já jen, abych věděla, jakou práci si shánět a jestli se moje plány na vědeckou kariéru nekříží s těmi pěšmo cestovatelskými :D "

Zaměstnání pro cestovatele
Omlouvám se za možná hloupý dotaz, ale nedá mi to se nezeptat. Jaké zaměstnání mívají lidi, kteří si mohou dovolit na několik měsíců někam "vypadnout" a ještě na to mají dost peněz? Nepočítám-li někoho, kdo se tím přímo živí (například jako fotograf, spisovatel apod.), což se asi poštěstí málokomu... Já jen, abych věděla, jakou práci si shánět a jestli se moje plány na vědeckou kariéru nekříží s těmi pěšmo cestovatelskými :D

"zaměstnání
Výbornej dotaz, díky. Lidi totiž mají pocit, že někam vypadnout, to je jenom pro vyvolené... Pravda je taková, že úplně každej v týhle republice, může kdykoliv dát výpověď a odjet na jak dlouho chce. To že se obklopujeme majetkem a pak nezbývají peníze na zážitky, to už je náš výběr a nemusí to tak být. Peněz není dost nikdy - jen si musíš srovnat v hlavě za co je chceš utratit. Nás PCT stálo se vším všudy každého 10tis./měsíc. To je míň než kolik utratíš za běžný život ve městě tady v Čechách (vlastně je to cena nájmu za byt v Praze, nebo Liberci...). Abych nemluvil tak všeobecně, mám doktorát v oboru metalurgie, pracuju jako technolog v tlakovém lití hliníku, bydlím v podnájmu v jedné místnosti, nemám televizi ani Iphone, mám 22let starý auto, 6 let starej počítač,hromadu knih a batoh špičkovýho vybavení na treky a lezení. A když je potřeba, vždycky se najde způsob, jak si vydělat nějaký peníze navíc. Život je otázkou priorit:-) takže držím palce, ať se tvoje plány moc často nekříží! Petr K."
Co je super, co? Ještě kdo má zájem se mrkněte na odkaz, Jalta
http://www.nalehko.com/PCT


Tonda 2 11.11.2017 18:23
Re: Povinné hlášení  

je tady občas chodím, ale moc se nepřihlašuji, tak abych taky přispěl naším krátkým popisem+fota z červencové Madeiry:

http://www.mojecesty.com/clanky/postrehy-z-cest/tyden-na-madeire.html

Teď letíme zase příští týden, přes ten listopadový svátek, ale to je jen od čtvrtka do neděle.

Zpět na všechny diskuze z tohoto státu