A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Portugalsko - Algarve - Průvodce

Turistická letoviska: Faro, Albufeira a Lagos

V přímořských destinacích vás čekají poznávací zájezdy, potápění, jízda na banánech, opalování, lenošení, ale také noční život, který začíná až kolem půlnoci. Kluby zde zavírají až za rozednění.

Typická algarvská pláž se leskne zlatým pískem a je lemovaná nazlátlými skalami na jedné straně a azurovým mořem na druhé.

Čtěte také co navštívit v okolí: portugalské mysy - když země potká nekonečno…

Následuje popis nejznámějších letovisek v Algarve: - Faro
- Albufeira
- Lagos
- Co navštívit: mysy

Faro

Krásné přímořské město, které bylo důležité v době římské, arabské i portugalské vlády. Jsou zde jak arabské, tak římské pozůstatky, i když většina památek pochází z doby po dvou zničujících zemětřeseních (1532 a 1755). Při procházce po černobílých chodnících starého města se ocitnete v jiné době, prosákne Vámi romantická atmosféra uliček obchůdků a kaváren. Díky letišti vystavěnému v 60.letech je sem nejjednodušší doprava.

Faro
Faro
Ulice ve Faro
Ulice ve Faro
Faro v noci
Faro v noci

Co je zde k vidění

Už samo pobřeží Fara je zajímavé, protože z města neuvidíte rovnou moře, ale je zde ještě mnoho malých písečných ostrůvků, které je chrání. Nachází se na nich jedinečná přírodní rezervace.
Nejatraktivnější částí města je bezesporu historické centrum, které je schované v dochovaných římských hradbách. Na hlavním náměstí, v místech, kde bývalo kdysi římské fórum, stojí dnes katedrála ze 13. století, naproti které je biskupský palác ze století 18. Budova Městského archeologického muzea pochází z 16. století a sídlil v ní klášter. Pokud se chcete dozvědět něco o arabské okupaci, zamiřte právě sem. Mají zde totiž na to specializované oddělení.

Kostel Panny Marie Karmské (Nossa Senhora do Carmo) si získal přízvisko „zlatý“ a to díky tomu, že je bohatě zdobený pozlacenými dřevěnými sochami a dekoracemi. Je pokládán za nejlepší příklad této techniky v celém jižním Portugalsku. Dalším z unikátů tohoto kostela je kaple, která je lemována kostmi více než 1200 mnichů.

Poblíž malého lodního přístavu, který hraničí s Náměstím Dona Francisca Gomese ( Praça de Dom Francisco Gomes) se nachází námořní muzeum, ve kterém můžete najít modely lodí i galeon a které mapuje námořní historii tohoto pobřeží. Pokud vás zajímá přírodní bohatství, navštivte Rezervaci laguny Ria Formosa, protože se zde nachází mnoho vzácných druhů ptáků a jiných živočichů.

Pláž

Farská pláž se nachází sedm kilometrů od města. Je tvořena písečným poloostrovem, který se táhne podél pobřeží. Dostanete se na ni přes most.

Kam v okolí Fara?

Poblíž Fara, v malé vesničce Almacil, která leží poblíž dálnice, se nachází kostel Svatého Lorence (São Lourenço de Matos), známý díky azulejos z 18. století.

Na sever od Fara ve vesnici Estói se nacházejí pozůstatky římského honosného domu ze třetího století př.n.l. v lokalitě nazvané Milreu. Ve vesnici je také farní kostel ze 16. století a venkovské sídlo Palácio de Estói, které je přebudováno na Pousadu (luxusní venkovský hotel v tradičním stylu). Pokud se vydáte ještě dále na sever, narazíte na kopci poblíž vesnice Santa Barbara de Nexe na pozůstatky pevnosti z doby bronzové.

V okolí Fara je také mnoho možností sportovního vyžití. Jsou zde četné špičkové golfové hřiště, tenisové kurty, jezdecké areály a mnoho dalšího.

Historie Fara

Když Maurové v osmém století n. l. ovládali město, dali mu název Ossónoba a město se stalo významným obchodním přístavem. Když byli poraženi Donem Alfonsem III. převzalo toto město roli administrativního centra celé oblasti Algarve. Zavítali sem při svých výpravách i rytíři pod vedením Earla z Essexu na své cestě do Svaté Země. Po tomto setkání zůstalo město vydrancované a odnesla to celá sbírka knih z Biskupského paláce, která je dodnes k vidění v Knihovně Bodleian v Oxfordu.

Albufeira

Mořský hrad Albufeiru najdete na východ od Fara. Je to menší město s necelými dvaceti tisíci obyvateli. Název města pochází z arabského slova „al-Buhera“, což znamená mořský hrad nebo taky hrad na moři. Dnes je hlavním zdrojem příjmu obyvatel turistický ruch, a pokud hledáte komfort se vším všudy, jste na správném místě. Díky restauracím, obchodům a výborným hotelovým komplexům je toto město vysoce vyhledávanou lokalitou obzvláště anglických návštěvníků.

Stručná historie Albufeiry

Od poloviny 19. století se v tomto místě lidé živili rybolovem. Na začátku 20. století zde bylo i několik továren, které zaměstnávaly okolo osmi set lidí. Rozvoj se během prvních dvou desetiletí diktatury zastavil a lidé se vrátili k rybolovu, ale od šedesátých let minulého století se začalo blýskat na lepší časy díky rozvoje turistiky. V této době bylo vystavěno mezinárodní letiště ve Faru. V průběhu osmdesátých let proběhla výstavba nových komplexů a ta probíhá v podstatě neustále až do dnešní doby.

Lagos

Živá turistická destinace Lagos je jedním z nejvyhledávanějších cílů dovolených díky příjemné atmosféře, krásným plážím. Přes léto je zde hodně mladých lidí i díky vyhlášeným kavárnám, restauracím a klubům.

Lagos
Lagos
Lagos
Lagos
Lagos
Lagos

Odrazový můstek zámořských objevů

Právě v tomto městě měly svůj počátek všechny objevitelské výpravy, které inicioval Jindřich Mořeplavec. V dílnách tohoto města vznikaly lodě, které se vydaly do krajin Evropany dosud neprobádaných. Pluly kolem západního pobřeží Afriky, kolem Cabo das Tormentas (Mysu útrap, bouří), kde číhal bájný obr Adamastor. Po jeho překonání byl přejmenován na Cabo das Baos Esperanças (Mys dobré naděje) a lodě mohly doplout až do Indie. Nebyly to ale jediné problémy s mýtickými konci světa, které museli mořeplavci překonat. Jedním z předchozích a geograficky bližších se nacházel na Mysu Bojador, který plnil cestovatele hrůzou a byl synonymem smrti. Tyto mysy nebylo těžké překonat jen kvůli legendám, ale hlavně kvůli silným větrům a proudům, které představovaly smrtelné nebezpečí pro posádku plachetnic. Prvním Evropanem, kterému se to povedlo, byl občan Lagose, Gil Eanes, v roce 1495. Tři roky po objevení Ameriky.
Oba tyto velikány, Jinřicha i Gila Eanese, si město dodnes připomíná. Sochu Jindřicha Mořeplavce najdete na náměstí Praça do Infante a sochu Gila Eanese dál západním směrem před městskými hradbami.

Sebastián. Portugalský Blanický rytíř

Stejně jako my mají i Portugalci svého zachránce, který přijde, až jim bude nejhůř. Je to mladý princ Sebastián (Senastião). jeho sochu najdete na Largo de Gil Eanes.
Sebastián byl mladý král, který se ve věku 21 let vydal z města Lagos do boje u Al-Qsar al-Kaja v roce 1578, i když sám byl spíše humanista. Říká se, že vojáky povzbuzoval těsně před vyplutím z malého manuelského okna, které najdete vlevo od Jindřichovy sochy. Tato bitva skončila ohromnou porážkou portugalské armády. Král zmizel a jeho tělo nebylo nikdy nalezeno. Tím začal kult sebastianismu, který říká, že král nezemřel a vrátí se, aby Portugalsku pomohl. Tento kult přetrval velmi dlouho (v literatuře je živý i na přelomu 19. a 20. století.

Co je v Lagosu k vidění

Mimo již zmiňovaných soch má město i mnohé další památky. Ničivé zemětřesení z roku 1755 přežily jen původní hradby a půdorys ulic. Byl zde první evropský trh s otroky. Na jeho místě dneska najdete malou galerii umění. Najdete ji na rohu na náměstí Praça do Infante.

Igreja da Santa Maria je kostel zasvěcený Panně Marii. Jsou zde částečně zachovány zbytky původní stavby z 16. století. Dalším zajímavým kostelem je Igreja do António. Většina honosných budov byla z doby zámořských objevů. Po smrti krále Sebastiána sláva města silně upadala a hlavním zdrojem příjmů byl opět rybolov.

Na Avenidě dos Descobrimentos se můžete podívat do pevnosti Fortaleza da Ponta da Bandeira ze 17. století do muzea zámořských objevů.

Znovuobjevení města měl na starosti turistický průmysl, neboť místní lokalita má mnoho co nabízet. Vyhlášené jsou především pláže.

Atmosféru Lagosu vychutnáte nejlépe z kaváren na Praça do Infante, kde také najdete místní Turismo. Kde se po celodenním courání městem můžete dobře najíst? Vyhlášené restaurace jsou na ulici Rua 25 de Abril.

Pláže v Lagosu

Pláže v okolí města jsou všeobecně spíše malé, klidné a lemované pískovcovými skalami. Najdete je hlavně na jih od města pod názvy Camilo, Dona Ana, Batata či Pinhão. Nejsou ale jediné. V okolí se skrývají i izolované krásky, které musíte objevit.
Pokud se zajímáte o surf, vydejte se na východ od města na rozlehlou pláž Meia Praia, kde se můžete taky věnovat vodnímu lyžování.

Pohoří Serra do Monchique

Pokud budete na jihu unaveni z věčně krásného a modrého nebe a z turistického ruchu, udělejte si malý výlet do vnitrozemí do oblasti pohoří Serra do Mochique. Jen jsme projížděli, ale byl to pěkný pohled. V horách jsou malé městečka, ve kterých jsou uličky tak úzké, že dvě auta mají problém se vyhnout.

Kam si zajet? V okolí města Monchique je Fóia, nejvyšší hora Algarve. V lázních Caldas de Monchique léčili své zdravotní problémy i králové. Ve městě Monchique si můžete prohlédnout kostel Igreja Matriz, který je výbornou ukázkou manuelského slohu (stejně jako třeba Tomar), který vyniká četnými námořními motivy (uzly, lana) a odráží tak dobu zámořských objevů, která začala právě v období vlády krále Manuela I.

Typická pláž Algarve
Typická pláž Algarve
Pláž v Algarve
Pláž v Algarve
Lagos
Lagos

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud