A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Portugalsko - Funchal - Průvodce

Co navštívit ve Funchalu: Pevnost Palacio de Sao Lourenco Socha Joao Goncalvese Zarca Park Parque da Cidade Katedrála Sé Radnice Camara municipal Klášter Convento de Santa Clara Vila Quinta das Cruzes Creek Tržnice Mercado dos Lavradores Slavné zahrady u Funchalu

Funchal je hlavním městem Madeiry. Je to rozlehlé veliké město, v podstatě s jiným větším městem či letoviskem se na ostrově nesetkáte. Ve Funchalu žije 120 000 obyvatel. Ve městě jsou k vidění krásné historické budovy, muzea a památky.

Funchal tvoří:
I) centrum města
II) stará východní část
III) turistická zóna na západním pobřeží

Centrum není příliš dlouhé. Pěšky jej přejdete za 20 min. Vyplatí se chodit pěšky, jelikož v centru jsou časté dopravní zácpy.

Přímo v centru je přístav. Stojí za to navštívit molo Ilheu de Pontinha, odtud se rozprostírá nezapomenutelný výhled na Funchal. Štíty hor a zelené vrcholky tvoří překrásné pozadí.

Zajímavosti k navštívení

Pevnost Palacio de Sao Lourenco

Na nábřeží se nachází budova pevnosti Palacio de Sao Lourenco. Je z 16. století, měla za úkol bránit záliv před pirátskými nájezdy. Dnes je využívána jako residence vojenských správců ostrova. Pevnost není veřejnosti přístupná, ale je možné zařídit si oficiální návštěvu s průvodcem. Samozřejmě je potřeba si tuto prohlídku dostatečně dlouho předem zařídit.

Socha Joao Goncalvese Zarca

Socha objevitele ostrova Joao Goncalvese Zarca stojí na křižovatce hlavní třídy a ulice Avenida Zarco.

Turistickou informační kancelář objevíte na ulici Avenida Arriaga. Nedaleko na čísle 28 se nalézá vyhlášená stáčírna vína rodiny Blandyů. Stáčírna je otevřena pro veřejnost (pondělí až pátek 10.30 – 15.30hod, v sobotu od 11 hod). K prohlídce patří i návštěva starých vinných sklepů a samotná ochutnávka vína.

Park Parque da Cidade

Městský park Parque da Cidade je malý, ale zato je naplněn exotikou, která teprve čeká za dveřmi Funchalu. Keramické sochy umělců zdobí město. Celkově má Funchal velmi příjemnou atmosféru.

Na koncert si můžete zajít do překrásné budovy městského divadla Teatro Municipal. Divadlo patří mezi skvosty viktoriánské architektury.

Skotský kostel najdete naproti stáčírně vína, je pozůstatkem britského vlivu na ostrově.

Katedrála Sé

Nejdůležitější památka Funchalu je katedrála Sé z konce 15. století. Je ojedinělou stavbou ještě z dob kolonizace ostrova. Katedrála má zajímavý interiér. Strop tvoří gotická klenba s překrásnými stropními dekoracemi z cedrového dřeva v arabském stylu. Keramické modrobílé kachle azulejos jsou všude k vidění. Pozlacené oltáře a ručně vyřezávaná a zdobená sedadla jsou součástí nádherné Katedrály Sé.

Hlavní náměstí Praca do Município zdobí černá mozaiková dlažba. Nedaleko můžete zhlédnout jezuitský kostel Igrefa do Colégio ze 17. století, jehož základy položil jezuité roku 1574.

Radnice Camara municipal

Camara municipal radince je umístěna v budově z 15. století. Muzeum sakrálního umění Museu de Arte Sacra naleznete v budově ze 17. století, která byla rezidencí biskupů. Nezapomeňte navštívit Museum fotografie Museu Vicente de Fotografia. Městské muzeum Museu Municipal do Funchal je na křižovatce uličky Calcada Santa Clara s ulicí Rua Mouraria. Budova je z 18. století. Uvnitř muzea lze zhlédnout expozici vycpaných mořských i suchozemských zvířat a akvária s mořskými živočichy žijícími kolem Madeiry.

Netradiční kostel Igrja de Sao Pedro, jehož stěny jsou pokryté azulejos keramickými kostkovanými modrobílými kachličkami je naproti muzeu. Budova Casa Museu Frederico de Freitas se pyšní soukromou sbírkou dobových obrazů Madeiry od anglických malířů 19. století. Také můžete shlédnout dobovou expozici typického obydlí bohaté madeirské rodiny z 18. století.

Klášter Convento de Santa Clara

Convento de Santa Clara je klášter z konce 15. století. Jeho stěny jsou pokryty kachličkami azulejos ze 17. století, které jsou uspořádány do geometrických vzorů. Objevitel Zarco byl pohřben pod oltářem.

Vila Quinta das Cruzes

Quinta das Cruzes je vilou, kde nejspíše žil guvernér ostrova Zarco. Je přístupná veřejnosti a jistě stojí za prohlídku. Říká se, že je jedna z nejkrásnějších na ostrově. Zajímavá je rovněž zahrada. Tam můžete vidět nejen exotické květiny a stromy, ale také tzv. archeologickou zahradu. Jsou tam vystaveny památky z dob osídlení ostrova. Např. náhrobky, jedinečná kamenná okna z počátku 16. století, stavební prvky budov.

Tržnice Mercado dos Lavradores

Tržnice Mercado dos Lavradores je dvoupatrová budova z roku 1941, má otevřenou střechu. Nakoupíte zde exotické ovoce, zeleninu, ryby, maso, ale také obchůdky s proutěnými výrobky a jiným ručním zbožím. Tržnice má svůj půvab. Tisíce vůní, barev a tvarů je důvodem proč turisté tak rádi přicházejí nakupovat na toto místo. Prodejní doba je od pondělí do soboty od brzkého rána do pozdního odpoledne. V pátek se do města sjíždějí rybáři, zemědělci a obchodníci z celého ostrova, proto to může být nejlepší den pro nakupování.

Budova regionálního parlamentu

Parlamento Regional - budova regionálního parlamentu je z 16. století. Je stranou od ulice Rua de Alfandaga. Ve vstupní hale stojí obrovská váza v egyptském stylu, která měří více než pět metrů. Je uvedena v Guinessově knize rekordů jako nejvyšší keramická váza na světě.

V západní části Funchalu můžete pro chvíli odpočinku zajít do parku Parque Santa Catarina. Socha prince Jindřicha Mořeplavce je vystavena na východním rohu parku. V parku je umístěna také socha Kryštofa Kolumba, jenž ve Funchálu po nějakou dobu žil. Dále je v parku kaple sv. Kateřiny ze 17. století, samozřejmě mimo jiné zde najdete překrásná jezírka, hřiště a zahrady.

Slavné květinové zahrady u Funchalu

Pověstné zahrady oplývají exotikou, vůní květů, barvami ale také harmonii a klidem. Tyto dvě nejznámější zahrady můžete navštívit, nalézají se obě v blízkosti Funchalu.

* zahrada Jardim Botanico
* zahrada u vily Quinta do Palheiro Ferreiro

Zahrada Jardim Botanico

Zahrada Jardim Botanico je největší veřejná zahrada na ostrově. V roce 1960 byla poprvé otevřena. Jsou zde k vidění nejrůznější květiny, rostliny, které na Madeiře rostou. Některé mají původ z Jižní Afriky a Brazílie. Ze zahrady je překrásný výhled na Funchal. Zahrada se rozprostírá na strmých skalách.

Park Parque do Lorio

Parque do Lorio je součástí Jardim Botanico. Jedná se o park tropických ptáků. Pod zahradami Jardim Botanico vznikla nová zahrada, která se zabývá šlechtění orchidejí. Zahrada Jardim Orquídea, nabízí až 50 000 rostlin a přes 4000 různých druhů orchidejí.

Dalším místem, kde orchideje jsou téměř všude je zahrada ve Funchalu vzdálená pět minut autem od Jardim Botanico. Jedná se o jednu z menších zahrad Quinta da Boa Vista. Můžete si zde orchideje koupit, čerstvější květiny jinde v obchodě neseženete.

Zahrady u vily Quinta do Palheiro Ferreiro

Nejkrásnější zahrada je u vily Quinta do Palheiro Ferreiro, které se v dřívějších dobách říkalo Zahrady Blandyů. Rod Blandyů si nechal vilu postavit již před sto lety. Hlavní budova není pro turisty přístupná. Ale zahrady jsou veřejnosti plně k dispozici. Zahrady byly navrženy architektem v 18. století, ale vznikaly po několik generací.

Jsou zde roztodivné a pozoruhodné exotické rostliny s nespočtem tropických druhů. Zahrady jsou známé hlavně díky okouzlujícím kaméliím. Vycházka po zahradě je opravdu zážitkem, dýchne na vás atmosféra minulého století. Procházíte kolem jezírek, fontán, ale i kolem hluboké strže zarostlé tropickou vegetací. Zahrady rozhodně stojí za návštěvu. Pro Evropany je to neopakovatelný zážitek.

Do zahrad si můžete vzít taxi, které si stanovují za cestu tam i zpět jednotnou cenu 15 euro. Nebo se můžete do zahrad vydat městskými autobusy jejichž cena tam i zpět vyjde na 3 eura.

Kašna ve Funchalu (nahrál: admin2)
Kašna ve Funchalu
Typická dlažba (nahrál: admin2)
Typická dlažba
Z Funchalu (nahrál: admin2)
Z Funchalu
Botanická zahrada Jardim Botanico (nahrál: admin2)
Botanická zahrada Jardim Botanico
Jardim Botanico (nahrál: admin2)
Jardim Botanico
Jardim Botanico (nahrál: admin2)
Jardim Botanico
Jardim Botanico (nahrál: admin2)
Jardim Botanico
Jardim Botanico (nahrál: admin2)
Jardim Botanico
Jardim Botanico (nahrál: admin2)
Jardim Botanico
Jardim Botanico (nahrál: admin2)
Jardim Botanico
květinové slavnosti 2008
květinové slavnosti 2008
květinové slavnosti 2008
květinové slavnosti 2008
květinové slavnosti 2008
květinové slavnosti 2008
květinové slavnosti 2008
květinové slavnosti 2008

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud